فرش یکی از عناصر ضروری در دکوراسیون خانه های ایرانی محسوب می شود. با اینکه مبلمان و سرویس های چوبی جایگاه خاصی در چیدمان منزل پیدا کرده اند اما باز هم خانه بدون فرش کمی خلوت به نظر می رسد. فرش حسی گرم و صمیمی به فضای خانه می بخشد و نقش بسیار چشمگیری در زیبایی آن ایفا می کند. امروزه با توسعه صنعت فرش، شاهد فرش های مختلف در بازار هستیم که هر کدام با طرح و نقش ویژه با تمام سلیقه ها همخوانی داشته و قابل استفاده در مکان های مختلف می باشد. فرش ایرانی برای تمام مردم سراسر دنیا آشناست و امروزه شاهد حضور آن در دکوراسیون اغلب خانه های خارج از کشور هستیم. انتخاب فرش باید با دقت صورت گیرد تا از ایجاد ناهنجاری و عدم تعادل در طراحی داخلی پرهیز شود. در انتخاب فرش نه تنها رنگ و طرح را باید مد نظر قرار داد بلکه به نحوه قرار دادن فرش و اینکه کجا و چگونه باید پهن شود، نیز باید توجه کرد. سایز فرش باید به اندازه ای باشد که لبه های آن زیر پایه های مبل قرار گیرد اما گاهی اوقات نیز می توان آن را به گونه ای دیگر پهن کرد. روش ها و قوانین مختلفی در خصوص نحوه قرارگیری فرش در منزل وجود دارند که شامل موارد زیر می باشند:

  • برای بزرگتر نشان دادن فضای نشیمن و زیاد کردن فاصله بین مبل ها، مبل باید به نحوی روی فرش قرار گیرد که پایه های جلو آن روی فرش و پایه های عقب روی زمین باشند.
  • اگر فرش شما بزرگ است می توانید چهار پایه مبل را روی آن قرار دهید.
  • اگر در اتاق شما قالیچه پهن است صندلی یا مبل ها را دور تا دور آن بچینید به نحوی که پایه آنها روی قالیچه قرار گیرند. این نوع چیدمان زیبایی قالیچه را دو چندان می کند و باعث می شود قالیچه نقش و نگار خود را بیشتر نشان دهد.
  • فرش را به نحوی که از هر طرف ۴۵ سانتی متر با دیوار فاصله دارد پهن کنید. این روش را می توانید هم در اتاق های کوچک و هم در اتاق های بزرگ استفاده کنید.
  • برای ایجاد فضایی مدرن و زیبا در اتاق بهتر است فرش چند سانتی متر از کف اتاق کوچکتر باشد تا هنگامی که آن را پهن می کنید با دیوار فاصله داشته باشد.
  • اگر می خواهید در اتاق خواب فرش بزرگ پهن کنید برای زیباتر شدن اتاق بهتر است فرشی که زیر تخت خواب پهن می شود ۴۵ سانتی متر از سایز تخت بزرگتر باشد. اگر فرش کوچک باشد به زیر تخت رفته و نمای آن مشخص نخواهد بود.
  • اگر برای اتاق فرش کوچک انتخاب کرده اید آن را جلوی تخت پهن کنید.
  • فرشی که برای زیر میز نهارخوری انتخاب می شود بهتر است بزرگتر از میز و فراتر از محل قرارگیری صندلی ها باشد تا هنگامی که صندلی ها را عقب می کشید پایه های صندلی روی فرش قرار گیرند.
  • برای راهرو از فرش یا قالیچه های باریک استفاده کنید. پر کردن فضای باریک راهرو با قالیچه ایده ای بسیار جالب در طراحی دکوراسیون است.
  • به جای خرید یک فرش بزرگ می توانید از چند قالیچه برای پوشش کف استفاده کنید. این ایده باعث می شود چیدمان اتاق زیباتر به نظر بیاید.

هیچ کس نمی تواند منکر زیبایی فرش های ایرانی در طراحی داخلی منزل شود. این عنصر دکوراتیو علارغم اینکه تحولی عظیم در دکوراسیون داخلی ایجاد می کند، اگر درست انتخاب نشود نتیجه ای معکوس در بر خواهد داشت. فرش های ایرانی دارای طرح و رنگ متفاوت هستند، بنابراین گزینه های بیشماری برای انتخاب پیش روی شما قرار دارند. قبل از خرید فرش به دکوراسیون خانه خود نگاهی بیندازید و سپس  با توجه به برجسته ترین رنگ در فضا اقدام به خرید نمائید. نکته دیگر در انتخاب فرش توجه به نقش و نگار و ابعاد آن است. گاهی ممکن است فضای اتاق شما کوچک باشد و فرشی را انتخاب کنید که با دکوراسیون آن همخوانی دارد، اما به دلیل طرح های شلوغ آن که ممکن است منجر به هرج و مرج و شلوغی در فضا شود و نتوانید از آن استفاده کنید. بنابراین بهترین راه حل خرید یک فرش کوچکتر و ساده تر است.

برای ایجاد یک هیجان بصری در فضا از فرش های خوش نقش و نگار ایرانی استفاده کنید. هیچ دغدغه ای برای انتخاب فرش ایرانی وجود ندارد زیرا آنها دارای طرح ها و رنگ های منحصر بفردی هستند که به راحتی می توانید متناسب با دکوراسیون منزل خود بهترین فرش را خریداری کنید. اگر فضای خانه شما روشن است برای پرهیز از ایجاد یکنواختی بهتر است از فرش هایی که طرح و نقش گرم دارند استفاده نمائید. مکانی که قرار است فرش را در آن پهن کنید در انتخاب فرش اثرگذار است. برای مثال می توانید فرش های راه راه و یا فرش هایی که طرح شلوغ دارند در راهرو پهن کنید و حسی پر هیجان به آن ببخشید. طرح فرش بر چیدمان منزل نیز اثر می گذارد. فرش هایی که طرح های مرکزی دارند باعث می شوند مبلمان به شیوه ای صمیمانه تر در کنار هم چیده شوند و نقطه ای کانونی در فضا به چشم بخورد. برخی فرش های مرکزگرا هستند که دور آنها طرح قاب وجود دارد. در صورت استفاده از آنها به جای چیدمان گرد مبلمان باید از چیدمان خطی استفاده کرد. فرش یا قالی ایرانی قابلیت هماهنگی با هر نوع دکوراسیون داخلی را دارد و جلوه ای بی نظیر به منازل می بخشد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *