از آنجا که فرش ها از الیاف مختلف ساخته شده اند ، پتانسیل بالایی برای جذب خاک ، لکه ها و بوها دارند. در واقع فرش ها بیش از هر وسیله دیگری در خانه خاک را جذب می کنند. وقتی لکه ای به تازگی روی فرش نشست یا بوی جدیدی را احساس کردید ، می توانید آن را با روش های ساده پاک کنید. اما اگر مدتی این بوها را تجربه کردید ، بهتر است با یک قالیشویی خوب در اصفهان  تماس بگیرید و از او کمک بخواهید. در این مقاله قصد داریم به ترفندهایی برای از بین بردن بوی بد روی فرش بپردازیم که می توانید برای از بین بردن بسیاری از آلودگی ها به راحتی انجام دهید.

علت بوی بد فرش

علت اصلی بوی بد فرش به دلیل شستشوی نامناسب است. هنگام شستن فرش ، رطوبت می تواند به قسمت زیرین نفوذ کند. بسیاری از قالیشویان برای خشک کردن فرش از دستگاه های مخصوص استفاده می کنند که رطوبت را به طور کامل از بین می برد. اگر در خانه مشغول تمیز کردن فرش هستید ، به هیچ وجه از آب زیاد استفاده نکنید و همچنین فرش را در هوای آزاد و زیر نور آفتاب قرار دهید تا کاملاً خشک شود.

علاوه بر این ، مواردی مانند آب و هوا ، الیاف فرش ، محل فرش در خانه و البته فعالیت هایی که در آنجا انجام می شود (مانند سیگار کشیدن یا قلیان ، جابجایی حیوانات ، ریختن غذا و غیره) بوی نامطبوع در بافت فرش در صورت مشاهده چنین مواردی ، فوراً برای حل آنها اقدام کنید.

بوی بد فرش بسیار آزاردهنده است و برای رفع ناراحتی از فرش باید از ضدعفونی کننده هایی مانند سرکه ، جوش شیرین ، شامپو فرش و … استفاده کنید. . ، که تخصصی برای از بین بردن بوی بد روی فرش است.

بوی بد روی فرش داشته باشید

برای از بین بردن بوی بد فرش می توان کارهای زیادی انجام داد که برخی از آنها عبارتند از:

پاک کننده های آنزیمی – این پاک کننده ها را می توان در اکثر فروشگاه ها خریداری کرد. مقداری از آن را روی ناحیه آلوده بریزید ، سپس آن را با یک حوله تمیز کنید.
سرکه سفید – مقداری سرکه سفید را با آب و نمک مخلوط کرده و روی فرش بپاشید. بعد از نیم ساعت فرش را با جاروبرقی تمیز کنید تا خوب تمیز شود.
شامپو فرش – رایج ترین ماده برای شستشوی فرش ، شامپو فرش است. به یاد داشته باشید که هنگام استفاده از این محصولات تا حد ممکن از آب کمتری استفاده کنید.

در مقاله ای جداگانه در مورد ” نحوه استفاده از شامپو فرش ” صحبت کردیم.

بوی نامطبوع فرش را با جوش شیرین از بین ببرید

جوش شیرین همیشه جذب کننده خوبی برای انواع آلاینده ها بوده و گزینه ای طبیعی و ارزان نیز محسوب می شود. پودر جوش شیرین می تواند در بافت فرش نفوذ کرده و منابع آلودگی را جذب کند. یکی دیگر از مزایای جوش شیرین این است که کاملاً خشک است و نیازی به آب ندارد. برای از بین بردن بوی بد فرش ، جوش شیرین را روی قسمت های آلوده فرش بریزید و اجازه دهید تا به بافت فرش بخورد. پس از بیست دقیقه ، جاروبرقی بکشید و با یک پارچه نرم پاک کنید.

رفع بوی بد فرش با جوش شیرین

بوی سرکه را از روی فرش از بین می برد

همانطور که قبلاً ذکر شد ، از سرکه برای از بین بردن انواع لکه ها و آلودگی های بسیار رایج استفاده کنید. اما می توان از سرکه بیش از حد استفاده کرد و بوی ترش آن را در محیط استشمام کرد. برای از بین بردن بوی سرکه از فرش ، ابتدا آن را با استفاده از حوله کاغذی و میخ به طور کامل قرار دهید. سپس مقداری جوش شیرین روی آن بریزید و بعد از بیست دقیقه مانند بالا جاروبرقی بکشید. اگر بوی سرکه به طور کامل برطرف نشد ، مقداری پودر قهوه روی آن بریزید و بعد از چند دقیقه آن را بشویید.

او در مقاله ای از “شستن فرش با سرکه سیب” صحبت کرد.

بوی ادرار را از روی فرش از بین می برد

در صورت بروز مشکل ، بهتر است بلافاصله اقدام کنید. دو روش کلی برای بوییدن ادرار فرش وجود دارد:
از مخلوطی از آب ، مایع شستشو و جوش شیرین استفاده کنید: دو لیوان آب ، مقدار کمی مایع شوینده و سه قاشق غذاخوری جوش شیرین را مخلوط کرده و روی محل آلوده اسپری کنید. سپس به آرامی با یک پارچه مرطوب پاک کنید و اجازه دهید تا کاملاً خشک شود.
از مخلوط آب ، سرکه سفید و نمک استفاده کنید: آب را با سرکه سفید و نمک مخلوط کنید و مراحل بالا را برای آن نقطه دنبال کنید.

بوی بد استفراغ را از فرش برطرف کنید

برای از بین بردن بوی بد  استفراغ از فرش ، ابتدا حوله های کاغذی را روی قسمت آلوده بگذارید و تا جایی که می توانید فرش را تمیز کنید. روی محل مورد نظر کمی جوش شیرین بریزید و بگذارید خوب جذب شود. این کار را پس از جارو زدن فرش تکرار کنید تا هرگونه کثیفی از فرش برداشته شود. سپس محل آلوده را با مخلوطی از سرکه سفید ، آب و اسانس معطر اسپری کرده و با یک پارچه خشک کنید. می تواند بوی بد را به خوبی از بین ببرد.

بوی وایتکس را از روی فرش از بین می برد

بهترین راه برای از بین بردن بوی وایتکس روی فرش این است که ابتدا همه درها و پنجره ها را باز کرده و وایتکس را با استفاده از یک حوله کاغذی کاملاً از روی فرش بردارید. سپس مایع ظرفشویی و آب ولرم را مخلوط کرده و لکه ویتکس را با یک پارچه نرم مالش دهید. در نهایت اجازه دهید فرش کاملاً خشک شود.
چگونه بوی بد فرش های خیس را از بین ببریم

برای از بین بردن بوی بد روی فرش خیس مراحل زیر را دنبال کنید:

فرش را در معرض نور خورشید قرار دهید یا با استفاده از کولر گازی مانند پنکه یا کولر آن را کاملاً خشک کنید.
آب ، سرکه سفید و عصاره اسطوخودوس را ترکیب کرده و روی فرش بپاشید.
مقدار کمی جوش شیرین روی فرش بپاشید و بعد از چند دقیقه چندین بار جاروبرقی بکشید.
در نهایت ، حوله های کاغذی را روی حصیر بگذارید تا رطوبت کاملاً جذب شود.

علت بوی بد فرش های جدید

بوی فرش های جدید ناشی از یک ماده شیمیایی معروف است که حاوی یک ترکیب آلی به نام VOC است. این ماده اغلب در ساخت محصولاتی مانند رنگ ، دیوارپوش و کف استفاده می شود. این مواد بتدریج در سراسر اتاق پخش شده و بوی بدی به جا می گذارند. مقداری عصاره اسطوخودوس را با آب مخلوط کرده و روی فرش را اسپری کنید تا بوی بد  جدید کاملاً از بین برود.

 

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.