شستشوی فرش دستباف در اصفهان

فرش دستباف یکی از منحصر به فردترین انواع فرش  به شمار می رود که ترکیبی از فرهنگ و اصالت کهن ایرانی است. بنابراین مراقبت از فرش های دستباف و شستن فرش های دستباف نیاز به مراقبت و ظرافت خاصی دارد. شستشوی کامل این فرش ها در خانه به دلیل وجود گردو غبار و تار و پود و ظرافت فرش ها تأثیر چندانی ندارد. بنابراین برای شستشوی فرش دستباف در اصفهان بهتر است از خدمات کارخانه قالیشویی استفاده کنید.

اما اگر فرش دستباف به درستی شسته نشود ، فرش ظاهر خود را از دست می دهد و ساختار آن آسیب می بیند.

شستشوی فرش دستباف در اصفهان

نکاتی در مورد شستشوی فرش دستباف در اصفهان

برای شستشوی فرش ها  و جلوگیری از صدماتی که ممکن است در اثر شستشوی غیر اصولی به آنها وارد شود ، رعایت نکات خاصی ضروری است. نکاتی که باعث می شود فرش های دستباف در اصفهان زود زرد نشوند یا حتی پوسیده نشوند. شستشوی فرش دستباف در اصفهان تخصص کارخانه همیشه تمیز است.

  •  اولین قدم این است که قبل از شستن فرش دستباف اصفهان ، فرش را گردگیری کنید.

مهم ترین نکته ای که باید در شستشوی فرش دستباف در اصفهان مورد توجه قرار گیرد این است که آیا فرش های دستباف رنگ پس می دهند یا خیر. برای این کار باید یک دستمال سفید را خیس کنید و آن را روی قسمت کوچکی بمالید. 

اگر دستمال سفید رنگی از فرش به خود گرفت ، بهتر است عملیات شستشو را به مراکز قالیشویی دستبافت اصفهان بسپارید. تیم ما آماده ارائه خدمات مربوط به شستشوی فرش دستباف  به صورت شبانه روزی می باشد.

  • دومین نکته مهم در فرایند شستشوی فرش دستباف ، این است که فرش  باید روی سطحی سخت و شیب دار قرار گیرند تا آب اضافی در زیر آن باقی نماند و به راحتی برداشته شود.

دمای آب این فرش دستباف باید کاملاً ولرم باشد. برای شستن فرش دستباف اصفهان به هیچ عنوان از آب سرد یا آب گرم استفاده نکنید ، زیرا رنگ فرش دستباف در اثر تماس با گرما از بین می رود.

بهترین مواد شوینده برای شستشوی فرش دستباف  پودر دستی ، شامپو فرش ، پودر صابون و مایع ظرف شویی است.

شستشوی فرش دستباف

 

پس از شستشوی فرش دستباف ، باید با دستمال تمیز آن را پرز گیری نمود و برای جلوگیری از بازگشت رنگ به قسمت های دیگر ، فرش را برای مدتی در همان وضعیتی که روی زمین است بگذارید.

فرش دستباف بهتر است از دور از نور مستقیم خورشید خشک شود و باید از پشت در فضای باز چیده شود. نکته این است که وقتی فرش دستباف چیده شد ، هرگز نباید روی آن آب بیاورید. زیرا این عمل منجر به زرد شدن ریشه فرش های دستبافمی شود.

پس از خشک شدن فرش  ( آموزش خشک کردن فرش )، اگر پرزهای فرش جابجا شده اند ، باید آنها را به آرامی با برس بکشید تا همه پرزها در جای خود قرار گیرند.
برای خشک کردن فرش های دستبافت بعد از شستن فرش دستباف ، هرگز از بخاری  استفاده نکنید.

مشخصات فرش دستباف دارای سه ویژگی مهم است که عبارتند از:

  1. فرش های دستباف دارای تار و پود هستند.
  2. فرش دستباف دارای پرز است.
  3. در فرش های دستبافت ، پرزها دور تارها گره خوده اند.

انواع فرش دستباف از نظر جنس

انواع فرش دستباف اصفهان را می توان با توجه به متریالی که از آن بافته شده است ، تقسیم بندی کرد. این تقسیم بندی به شرح زیر است:

  •  ابریشم

برخی از انواع فرش های ابریشمی دستباف شامل فرش های تمام ابریشم ، گل ابریشمی و کف ابریشمی است. در بافت این قالیها از نخ ابریشم استفاده می شود.

  • پشم

فرش های پشمی از پشم به عنوان ماده اصلی برای تار و پود و نخ پنبه برای پرز ها استفاده می شود.