جایگاه فرش

فرش یکی از عناصر اساسی در دکوراسیون خانه های ایرانی است. اگرچه مبلمان و خدمات چوبی در چیدمان خانه جایگاه ویژه ای پیدا کرده اند ، اما خانه بدون فرش هنوز کمی خالی به نظر می رسد. اهمیت نقش فرش در دکوراسیون ، فرش حالتی گرم و صمیمی به فضای خانه می بخشد و نقش بسیار مهمی در زیبایی آن دارد.

امروزه با پیشرفت صنعت فرش شاهد فرش های مختلفی در بازار هستیم که هرکدام دارای طرح و نقش خاصی برای همه سلیقه ها هستند و می توانند در مکان های مختلف مورد استفاده قرار گیرند. این مقاله توسط کارخانه قالیشویی همیشه تمیز برای کاربران در نظر گرفته شده

اهمیت فرش

فرش ایرانی برای همه مردم جهان آشنا است و امروز شاهد حضور آن در دکوراسیون اکثر خانه های خارج از کشور هستیم. انتخاب فرش ها باید با دقت انجام شود تا از ناهنجاری و عدم تعادل در دکوراسیون داخلی جلوگیری شود.

هنگام انتخاب فرش ، نه تنها رنگ و طرح باید در نظر گرفته شود ، بلکه نحوه قرار دادن فرش و محل قرارگیری و چگونگی آن باید در نظر گرفته شود. اندازه فرش باید به گونه ای باشد که لبه های آن در زیر پایه های مبل قرار داشته باشد ، اما گاهی اوقات می توان آن را به صورت دیگری چیدمان کرد.

اهمیت نقش فرش در دکوراسیون و نحوه چیدمان و قرارگیری آن :

 • برای بزرگتر شدن فضای زندگی و افزایش فاصله مبل ها ، مبل باید روی فرش قرار گیرد به طوری که پایه های جلو روی فرش و پایه های عقب روی زمین قرار بگیرند.
 • اگر فرش شما بزرگ است ، می توانید چهار پایه را روی مبل قرار دهید.
 • اگر در اتاق خواب شما فرش پهن وجود دارد ، صندلی ها یا مبل ها را در اطراف آن قرار دهید تا پایه آنها روی فرش قرار گیرد. این نوع چیدمان زیبایی فرش را دو چندان می کند و باعث می شود فرش نقش و نگار بیشتری را به نمایش بگذارد.
 • فرش را با فاصله 45 سانتی متر از دیوار هر طرف بچینید. از این روش می توان در اتاق های کوچک و بزرگ استفاده کرد.
  برای ایجاد فضایی مدرن و زیبا در اتاق ، بهتر است فرش چند سانتی متر از کف اتاق کوچکتر باشد به طوری که هنگام بیرون انداختن آن از دیوار فاصله داشته باشد.
 • اگر می خواهید یک فرش بزرگ در اتاق خواب پهن کنید ، برای زیبایی اتاق ، بهتر است فرشی که در زیر تخت گسترش می یابد 45 سانتی متر از اندازه تخت بزرگتر باشد. اگر فرش کوچک است ، به زیر تخت بروید و شکل ظاهری آن مشخص نیست.
 • اگر فرش کوچکی برای اتاق خواب انتخاب کرده اید ، آن را جلوی تخت پهن کنید.
 • حصیری که برای میز ناهار خوری انتخاب می شود باید بزرگتر از میز و فراتر از محل قرارگیری صندلی ها باشد ، به طوری که هنگام برداشتن صندلی ها پایه صندلی ها روی تشک باشد.
  برای راهرو از فرش های فرش یا باریک استفاده کنید. پر کردن فضای باریک راهرو با فرش ایده بسیار جالبی در طراحی دکوراسیون است.
 • به جای خرید یک فرش بزرگ ، می توانید از چند فرش برای پوشاندن کف استفاده کنید. این ایده باعث زیبایی چیدمان اتاق می شود. و نقش فرش در دکوراسیون را دو چندان می کند

اهمیت نقش فرش در دکوراسیون

هیچکس نمی تواند زیبایی فرش های ایرانی را در طراحی داخلی انکار کند. این عنصر تزئینی ، با وجود ایجاد تحول عظیم در طراحی داخلی ، در صورت عدم انتخاب صحیح ، نتیجه عکس خواهد داد. فرش های ایرانی طرح ها و رنگ های مختلفی دارند ، بنابراین گزینه های بی پایان برای انتخاب وجود دارد.

بیشتر بدانید : 

قبل از خرید فرش ، نگاهی به دکوراسیون منزل خود بیندازید ، سپس مطابق با مهمترین رنگ موجود در فضا خرید کنید. نکته دیگر در انتخاب فرش توجه به الگو و ابعاد آن است. گاهی اوقات فضای اتاق شما می تواند کوچک باشد و شما می توانید فرشی متناسب با دکور انتخاب کنید

اما به دلیل الگوهای نامرتب آن می تواند منجر به هرج و مرج و بهم ریختگی فضا شود و دیگر نمی توانید استفاده کنید. بنابراین بهترین راه حل خرید فرش کوچکتر و ساده تر است.

اهمیت نقش فرش ایرانی :

از فرش های ایرانی برای ایجاد هیجان بصری در فضا استفاده کنید. در انتخاب فرش های ایرانی جای نگرانی نیست زیرا آنها دارای طرح ها و رنگ های منحصر به فردی هستند که به راحتی می توانید بهترین فرش را متناسب با دکوراسیون منزل خود خریداری کنید.

اگر فضای خانه شما روشن است ، بهتر است از فرشهایی استفاده کنید که دارای طرح و الگوی گرم باشند تا از ایجاد یکنواختی جلوگیری شود. مکانی که می خواهید فرش بگذارید در انتخاب فرش تعیین کننده است.تا نقش فرش در دکوراسیون محیا شود

به عنوان مثال ، شما می توانید فرشهای مقوایی موج دار یا فرشهایی را که دارای طرح نامرتب و نامرتب هستند ، در راهرو پهن کرده و احساس هیجان انگیزی برای آن ایجاد کنید. طراحی فرش در چیدمان خانه نیز تأثیرگذار است.

فرش هایی با نقش و نگارهای مرکزی ، مبلمان انباشته شده را با صمیمیت بیشتری ایجاد می کنند و نقطه کانونی را در فضا ایجاد می کنند.

کمربندهای گریز از مرکز با یک قاب در اطراف آنها وجود دارد. اگر از آنها استفاده می کنید ، باید از چیدمان خطی به جای چیدمان مبلمان گرد استفاده کنید. ( به دنبال قالیشویی در اصفهان هستید با کارخانه  همیشه تمیز تماس بگیرید)

با بافت فرش یک بعد جدید به خانه خود اضافه کنید

امروزه برخی از فرش ها به صورت سه بعدی برای ایجاد بافت طراحی شده اند. این نوع طراحی عمق بصری بیشتری به خانه می بخشد و تضاد خوبی از زیبایی و بافت ایجاد می کند. ویژگی اصلی این فرش های زیبا این است که در تماس با آنها احساس راحتی می کنند. این افراد ناخودآگاه تشویق می شوند که با پای برهنه روی این فرش ها راه بروند!

قوانین انتخاب فرش
تا اینجا ، ما نقش فرش را در خانه می دانیم و می دانیم که فرش مناسب می تواند ظاهر هر اتاق را به طور چشمگیری تحت تأثیر قرار دهد. حالا اجازه دهید نکاتی را که هنگام خرید فرش باید در نظر بگیرید ، بررسی کنیم. فرش مناسب در هر اتاقی ، علاوه بر ایجاد محیطی گرم و صمیمی ، توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کند و زیبایی سایر اجزا را تکمیل می کند. فرش یک تکه همچنین نمایانگر ساختار کلی آن است.

البته در بسیاری از موارد اهمیت نقش فرش ، پس از خرید فرش ، اشکالات آن آشکار می شود. زیرا بیشتر استفاده از فرش در دکوراسیون منزل بستگی به اصول تناسب و البته هماهنگی رنگ و بافت آن با سایر اجزای خانه دارد. امروزه تنوع اندازه ، مواد ، طرح و طرح فرش های موجود در بازار بسیار زیاد است و هریک از این فرش ها کاربرد و ویژگی های خاص خود را دارد. بنابراین ، برای اطمینان از خرید فرش مناسب ، به قوانین تعیین شده توسط طراحان داخلی برای خرید فرش توجه کنید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.